Booksaying.com

Kuruluş Fikri

Arkadaşımdan aldığım bir kitabı okurken kitaptaki bir söz çok hoşuma gitti. Kitap bana ait olmadığı için altını da çizemedim. Köşeye not alsam 2 gün sonra kayıp olacak. Bunun için ajanda tutsam her zaman yanımda olamayacak. Evernote tarzı uygulamada tutsam istediğim yapıda gruplayamacağım, arşiv oluşturamayacağım. Böyle bir uygulama var mı derken Booksaying fikri türedi.

Neler Amaçlandı?

Sık kitap okuyan biriyseniz eğer, sözleri kayıt edip, not alan birisiniz demektir. Ya da kitabın altını üstünü çizenlerden. Amaç; kitabı çizmek yerine, sevilen sözlere her yerden erişebileceği, aranılan sözün hemen bulunabileceği bir platform sağlamak. Böylece kitap hediye ederken de çizik, kişisel notlarla dolu bir kitap vermek zorunda kalmazsınız.

Kitap okumaya yeni başlayacaksanız eğer; Akıllı Kitap Önerisi ile arkadaşının tavsiye edeceği bir kitaptan çok daha iyi bir tavsiye ile kitap okuma hevesinin kırılmamasını sağlamak.

Tasarımcısınız, afiş için görseller ve konsept hazır. Sadece güzel bir söze ihtiyacınız var. Ya da reklam filmi çekiyorsunuz. Size anafikir sağlayabilecek bir söz, alıntı çok işinize yarayacak. Kısaca size ilham sağlayacak sözleri barındıracak.

Yarın çok önemli bir sunumunuz var ve sunumunuzu etkili fakat klişe olmayan bir söz ile bitirmek istiyorsunuz. Aradığınız kelimelere uygun sonuçlarla kullanabileceğiniz sözler, alıntılar sağlayacak.

Akıllı Kitap Önerisi

Bu aralar kitap okuma hevesin tavan yapmış varsayalım. Hemen arkadaşından bir kitap önerisi alırsın ve kitabı herhangi bir yerden fiyatına çokta bakmadan satın alırsın. Eve gelip okumaya başlarsın. 10,20,30. sayfa derken kitap senin için işkence olmaya başlar. Neden? Çünkü kişilik olarak aynı görüşte olmadığın bir kişiden öneri aldın. Bu da seni kitaptan ve kitap okumaktan soğuttu. Geçmiş olsun.

Booksaying bu durumda nasıl bir çözüm sağlayacak?

Sistemde paylaşılan her söz izin verildiği müddetçe herkesin görüp, ulaşabileceği şekilde saklanır. Sosyal medya ile içiçe olan sistem, eklenen sözün anında facebook, twitter ve google+’da paylaşılabilmesini sağlamakta. Bunların hepsi, sistemin kitlesini genişletmek için, Akıllı Kitap Önerisi’ni çok daha kullanışlı hale getirebilmek için düşünülmüştür.

Paylaşılan söz, gerek üyeler gerese üye olmayan kişilerce okunup, okuyan kişinin hoşuna gittiği anda “Bayıldım” butonu (Facebook Like benzeri) ile sözü oylayacaktır.
Oy sayısı yükseldikçe o söz, kitabı yüceltecektir. Bir örnek ile açıklarsak;

Kahraman Tazeoğlu’nun Bukre kitabından toplam 45 söz paylaşıldığını varsayalım. Aynı şekilde Ahmet Batman’ın Soğuk Kahve kitabından da 20 söz paylaşıldığını varsayalım.
20 söz ile Soğuk Kahve kitabı 65 oy alsın, Bukre kitabı ise 43 oy alsın. Burada şampiyon Roman kategorisinde 20 söz ile 65 oy alan Soğuk Kahve kitabı oluyor. (And the Oscar goes to… )

Bu değerlendirmeler her kategori de ayrı yapılacağından üyenin Akıllı Kitap Önerisi sisteminde tek yapması gereken şey; kategorisini seçmek olacak. Okumak istediği, merak ettiği kategori neyse onu seçecek ve arkasına yaslanıp, hangi kitabı okuması gerektiğini, nereden alabileceğini ve ne en ucuza kimden satın alabileceğini Booksaying gösterecek.

Modüller

Kitaplığım : Okuyor olduğum, okumak istediğim, okuduklarım şeklinde gruplanan kitaplık.

Eklediklerim : Sevdiğim sözlerin listesi, yönetimi

Raflar : Kategorilendirilmiş Akıllı Kitap Önerileri listesi.

Planlanmış diğer modüllerde aktif edildikçe daha kullanışlı bir platform keyfi süreceksiniz...

Booksaying'in favoriniz olması dileğiyle bu yazıyı okuyan, paylaşan herkese teşekkürler.

comments powered by Disqus