Konuşmacı: Halil İbrahim Nuroğlu

Merhaba,

Bugün hep merak ettiğim, olur mu acaba dediğim ve yaşamam gerektiğine inandığım bir şey yaşadım.

Kimine göre basit, kimine göre lüzumsuz, kimine göre sıradan belki ama benim için önemli olan bir şey; bugün konuşmacı olarak bir yere davet edildim ve şu an bunun mutluluğu ve gururunu yaşıyorum.

Hep söylerim; bu iş, yaşamımda çoğu vaktimi alsa bile gerçekten işimi severek yapıyorum. Sıkı çalışma ve sabrın neler getirebildiğini iyi biliyorum ve şuna inanıyorum: Bunlar daha başlangıç.

Başta da dediğim gibi "olur mu acaba?" cümlesini bir de araç almak istediğimde kurmuştum. Liseden mezun olduğumda "Acaba ne zaman araba alırım?", "Emekli olursam bi yerden emekli ikramiyesiydi falan alırım herhalde?" diye düşünürdüm. Liseden mezun olduktan 2 yıl sonra kendi aracımı kredisiz, nakit ve alınteri ile aldım. Çok zaman geçmeden 1 yıl gibi kısa sürede aracımı 2 katı değerinde yeniledim. Bunlar benim için hayal gibi görünsede gerçek oldu. Bu yüzden hayal edip amaçlayın. Sadece bunu yapın. Yalnız bunlar kolay olacak demiyorum. Bol sıkıntı çekeceksiniz belki, bilemem. Ama çalışıp, sabrederseniz kapılar sonuna kadar açılıyor. Buna gerçekten inanın.

Gelelim Sunuma

Sunumu Trabzon Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde yaptım. Yeri gelmişken sunum yapmam için davet eden Ceyhun Kaya Hocam'a da teşekkür ederim.

Nerde kaldık? Heh, ilk sunumumdu.

İtiraf edeyim, ilk sunumum olacağı için aşırı heyecanlı ve ne yapacağımı bilemez durumdaydım. Sunuma 2 gün kala elle tutulur bir konu bulamamış ve hazırlık yapamamıştım. Derken Facebook üzerinden biri aşağıdaki mesajı göndermiş.

"Grafik alanıyla ve front-end alanıyla ilgiliyim. Kendimi bu konu üzerinde geliştirmek istiyorum. Web'de makaleler araştırırken blog sayfanıza denk geldim. İletişim bilgilerinizi de oradan aldım. Sizce nereden başlamalıyım?"

Mesajdaki son cümle dikkatimi çeken cümle oldu. İlk sunumum, öğrencilere -veya bu sektöre aday kişilerde diyebilirim- ne anlatacağımı, nasıl başlayacağımı bu cümle ile kararlaştırdım.

Nerden Başlamalıyım?

Biraz manidar ama sunuma nereden başlamam gerektiğini düşünürken, "Nereden Başlamalıyım?" konu başlığı ile başladım. Hani derler ya işe başlamak işin yarısıdır diye. Hakikatten öyle. Başlangıç konusunu bulmak devamını kolayca getirmemi sağladı.

Önce kendimi tanıttım -bence en zor kısmıydı- sonrasında da sektörel konu başlıkları ile devam ettim.

İşine aşık olmanın değil, işini sevmenin öneminden bahsettim, tasarım yönünün nasıl geliştirilebileceğinden bahsettim, logo fikri nasıl türetilebileceğinden veya üretilebileceğinden bahsettim ve en sevmediğim konu, "sektörel sorunlardan" bahsettim. Onlar da beni hanım hanım oturup, can kulağıyla dinlediler. - mi acaba? (:

Şimdi konuyu uzatmayıp, dallanıp budaklandırmayıp aşağıda sunumu sizinle paylaşıyorum. Genel anlamda nelerden bahsettiğimi, nelere değindiğimi sunumda daha detaylı görebilirsiniz.

Sunumu Keynote'da hazırladım. PDF'e dönüştürürken animasyon olan bazı yerler haliyle bozuldu. Sunuma Speaker Deck üzerinden ulaşabilir, isterseniz sunumu indirebilirsiniz.

Bu mutlu günümü benimle paylaşan herkese koskocaman teşekkür ederim. İyi ki hayatımdasınız.

comments powered by Disqus