Logo fikri nasıl üretilir/türetilir?

Sektörün resmen demirbaş sorusu olarak kabul edilen bir konuya değinmek istedim bugün.

Logo fikri belirli bir metoda göre veya belirli bir kalıba göre üretilmesi/türetilmesi imkansız. Zaten fikir denilen kelimenin kendisi kalıp içerisinde kalamaz. Eğer bunu standarta bağlamayı başardıysanız demek oluyor ki sürekli kendinizi tekrar ediyorsunuz.

Sektörde yeniyim

Diyelim ki sektöre yeni girdiniz. Neyi nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. O zaman öncelikle logo tasarımı için gerekli uygulama(lar)dan bahsedelim.

Illustrator.

İlk kez duyduğunuzu düşünmüyorum ama belki inceleme fırsatınız olmamıştır diyip ufaca açıklamak gerekirse; vektörel (Çözünürlükten bağımsız, detay kaybetmeden herhangi bir boyuta yeniden ölçeklenebilen) tabanlı olup, Adobe ailesine ait bir uygulamadır.

Sektörün önde gelen veya kurumsal olan/görünen firmalarda kurumsal kimlik çalışmaları, afiş, billboard ve daha bir sürü yer için tasarlanan çalışmalar vektörel tabanlı bu tip uygulamalar ile yapılmaktadır.

Illustrator harici sektörde Corel Draw'da kullanılıyor. Özellikle matbaa'larda. Bunların yanı sıra pazara yeni girmiş vektörel tabanlı Sketch ile de logo tasarlamak mümkün.

Soran olursa logo tasarımları için illustrator kullanıyorum.

Gelelim asıl konuya; fikir nasıl üretilir/türetilir?

Fikir dar zamanda ve stresliyken üretilebileceğini düşünmüyorum. Bu nedenle fikir üretme işi kafa rahatlığıyla ve moral ile başlar. Kafa rahatlığı da rutin işlerden kısa süreliğine uzaklaşmayla başlar. Yani logo yapıcam diye bilgisayar başında saatlerce oturmanız gerekmiyor. Dışarı çıkın, kitap okuyun beyninizi önce güzelce boşaltın. Film veya dizi izleyin demiyorum yalnız dikkat edin. Film ve dizi beyninizi rahatlatmaz, aksine meşgul eder.

Fırsatınız varsa kesinlikle gezin ya da eğlenceli bir şeyler okuyun. Benim önerim bu. Çünkü hiç beklemedik yerde çok güzel fikirler geleceğine eminim.

St. Augustine'nin bir sözü var.

Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler, sadece bir sayfasını okur.

St. Augustine

Seyahat size fikir olarak geri dönecektir. Neden mi bu kadar eminim? Çünkü gezmek size moral getirecektir. Moralde fikir olarak dönecektir. Aydınlanma diye tabir edilen olay tam da bu noktada gerçekleşiyor işte.

Başarının Sırrı; İlk akla geleni basitçe yansıtmak

Trabzon Uzunsokak için bir logo çalışması istenmişti. Neredeyse her gün yürüdüğüm, her metrekaresini iyi bildiğim cadde için logo çalışması istenince ilk başta aklıma bir sürü dükkan, lokanta, restoran ve komplex bir görüntü geldi. Görüntüyü basitleştirip bir sürü binayı kapsayan bir cadde diye adlandırdım.

"Uzunsokak denildiğinde aklınıza ne geliyor?" şeklinde bir röportaj yapılsa cevaplar "Bir sürü mağaza, restoran, apaçiler, faruk eczanesiiii...(bknz:Cem Yılmaz)" gibi cevaplar geleceğine eminim.

Başarının sırrı da tam da ilk düşündüğüm basit düşüncede!.

Düşünce noktamı tam anlamıyla buraya çekerek bu materyaller üzerinde yoğunlaştırıp; uzun bir sokak, binalar ve simgesel bir logo konsepti düşünmeliyim dedim. Gerisi düşüncenizi kağıda dönmek becerinize kalmış. Sonuç;

Sketch Hali

Simgesel olarak Uzunsokak'ın ilk harfini kullanıp, orta boşluğunu uzun bir cadde olarak düşündüm. Cadde boyu uzanan binalarda komplex görüntüsü veriyor. Tam da ilk düşünceme uyan bir çalışma oldu.

Artık renklendirme zamanı geldi. Hadi biraz boyama yapalım.

Renklendirilmiş Hali

Logo fikri nasıl çıkarılır, ne yaparsam fikir üretebilirim sorularına kanımca cevap verdim. Umarım yararlı olmuştur.

Kendinize çok iyi bakmadan önce diğer logolarıma da bir bakın derim. Belki bir iki "Like" verirsiniz (:

Teşekkürler.


Trabzon HackerspaceMobil BelediyecilikBooksaying iPhone App IconKazaz İnşaatZan MimarlıkHalil İbrahim Nuroğlu (Kişisel Logom)Semanur Aktaş (Front End Developer)


Bu logo Genç Grafiker sitesinde "Flat Logo Tasarım Örnekleri"nde de yer almıştır.

comments powered by Disqus