Askerlik 101

Ha başladı başlayacak derken ilmek ilmek attırdığımız 180 gün (6ay) bitti. Mutlu muyum? Deli misin lan herhalde! 😃

Çalışma hayatından az da olsa bunalmışken başlarda mükemmel bir zihin boşaltma merkezi oluyor. Sonrasında da rutin işleriyle fevkalade can sıkıcı ortama dönüşüyor. Skalası gerçekten ilginç bir yer.

Öncelikle her karakolun, birliğin kendine has kuralları ve mantıksızlıkları var. Bahsedeceğim her şey yaşadığım, deneyimlediğim, şok geçirdiğim şeyler olacak. Yani ne anlatsam askerliğini yapacak olanlar için ya tutar ya tutmaz. Şimdilik güzel bir okuma zevki vadediyorum.

Askerde;

 • Askerde her bildiğini söylemiceksin. Mesela; Acemilikte bina 3 katlıydı. 3.katta tıraş sırası çok 2.katta ise azdı. Sessizce gidip traşımı olurdum ki yarın da rahatça tıraşımı olabileyim. Umarım devrelerim okumuyordur bunu (:
 • Sivilde sakın ola Kemal Sunal'ın filmlerini izlemeyin! Hani kültür yapıyım dersin, replikleri bilmem gerekir ayıptır dersin, deme! Askerde o kadar çoook izliceksin ki bir ara sayıyım dedim 50'den sonra saymayı bıraktım.
 • Acemilikten sonra usta birliği için kura çekimi yapıldı. Kura sonrası çıkan yerlerle ilgili ilk soru ve ilk merak edilen şey nedir sizce? Acaba rahat mı? Komutanları iyi mi? falan geçiyorsa aklınızdan cevap; hayır! Akla gelenler; Karakola yakın Üniversite, MYO, Lise var mı?, Çarşısı var mı? Varsa büyük mü? gibi sorular...
 • Acemilikte; çamaşırhanenin belli bir standartı oluyor. (Her yerde olmayabilir) 5 parçaya kadar yıkamaya izin var. 1 çift çorap bile 1 parça sayılıyor. Eğer yıkaman gereken 6 parçan varsa napacaksın? Çorabı alt eşofmanın ceplerine sıkıştırcaksın ;) Hadi kolay gelsin.
 • TSK, her ay tıraş köpüğüydü, tıraş bıçağıydı veriyor sağolsun. Bunları komple amaçları uğruna kullanırsanız yanlış yaparsınız. Nasıl yani? Yeri gelecek çamaşır makinası bozulacak. Lavaboda el sabunları bitecek. Bunlar parmak şıklatmayla düzelen şeyler olmuyor. Napacaksın? Verilen şampuanı sadece saçın için değil el ve ayak sabunu gibi, çamaşır deterjanıymış gibi kullanacaksın;) Kapiş? Yapacaksın bunları boşuna ben yapmam la öyle şey deme.
 • Tv'deki tüm müzik kanalları, podyum, manken, spor kanallarını ezbere bilirler. Evet, bilirler. Evet, onlar bilir. Tamam yea bende biliyorum (:
 • Eğer kantinde sıranız çoksa, alın küçük bir kettle(su ısıtıcı) sallama çayınız, kahveniz ayağınıza gelsin.
 • Bot. Çok önemli bir detay. Eğer kışı göreceksiniz kesinlikle 1 numara büyük almaya çalışın. Ayağa tam oturan ayakkabı soğuğu hissettirir.
 • Hayatında ilk kez diş fırçalayanları göreceksin. Nasıl mı anlaşılıyor? Sabah kahvaltı yapmadan diş fırçalayan amerika modelleri olacak (: Evet, bencede ilginç. İkinci ilginçlikse; sol el cepte, vücut yükü sağ ayak üzerine verilip, aynaya bakmak şart olma koşuluyla diş fırçalayanlar. Bu da diş fırçalarken vakit geçirmek adına, olduğu yerde bekleme modeli.
 • Nöbette sevdiğiniz parçanın sadece nakaratıyla 2 saat geçmez. Her şeyi not alabileceğiniz bir defteriniz olsun ki şarkının sözlerini yazın, söyleyin. Sivile dönüşte sağlam repertuarınız olur hem kötü mü?

Önerilerim

 • Gece nöbet değişimlerinde üst değiştirmek için koğuşun ışığını yakıyorsalar, boğazlığı (bere şekline getirin) veya bere varsa o da olur, burun hizasına kadar çekin. Alın size uyku bandı. İyi geceler ;)
 • Şafağın hızlı atması için tüm boş anını direkt uykuyla değerlendir.
 • Komutanlar hakkında ön bilgi almak için lavabolara bakın. Temiz ise titiz ve kontrolcüler. Değilse yatışşş (:
 • Askerde çalma çırpma olmazmış, her şey yer değiştirirmiş. Botunuzu ilk aldığınızda seri numarasını kağıda yazın. Olurda yürütürseler, pardon yer değiştirirse bulmanız kolay olacaktır.
 • Şafağınız 5'den aşağıya düşünce güvenliği 2 katına çıkarın. Son günlerde yer değiştirmeler tavan yapar. Arkadaşlarınıza ne kadar güvensenizde yaşanan hadiseler bunlar.
 • Yanınıza mutlaka kendinize ait bir bardak alın. Önerim termos bardak. Termos bardak uzun gece nöbetlerinin kurtarıcısı, he-man'i, superman'idir. Bildiğiniz Hot Girl'dür.
 • Bavulunuz için kilit alacaksınız, anahtarlı değil, şifreli kilit alın. Büyük kolaylık.
 • Çengelli iğne. Offf mükemmel bir buluş! Buluşun sahibi Walter Hunt, acaba bunu bulduğunda; yatak nevresimlerinin içindeki battaniye kaymasın, sabah kalkıldığında battaniyeyi nevresimin en dibinde bulmamak için 4 uç başta olmak üzere her yerinden çengelli iğneyle tutturulma amaçlı kullanılacağını düşünmüşmüydü diye merak etmiyor değilim.
 • Millet olarak, boş vakti boş yere geçirmeye bayılıyoruz. Nöbeti hızlı geçirmek adına kitap okuyarak değerlendirin. Hayatınızda hiç okumamışsanız, güzel bir alışkanlık kazandıracaktır.

Şimdilik önerilerim bu kadar. Aklıma geldikçe ekleyeceğim.

Ranza Seçimi Nasıl Yapılır?

 • Üstünü değiştirirken 2dk'da hazır olmak için yatağınla dolabını yakın tut.
 • Asla koğuş girişine yakın yatma. Girenin-çıkanın haddi hesabı yok. Her gün tartışma yaşamamak için duvara yakın bir ranza seç. Telefon kullanımında da rahat edersin ;)
 • Gece lavabo ihtiyacında ya da hasta olunduğunda üst ranzada yatmak işkence olabiliyor. Gecenin bi yarısında "Kim incek şimdi? Acaba gitmesem mi?" gibi sorular geçiyor aklınızdan. Tam bir işkence. Ciddiyim.
 • Alt ranzada; botu çıkarmadan gün içi uzanabilir, yatağına rahatça oturabilirsin, 24 saatlik nöbet değişimlerinde açılan/açık unutulan ışık göze vurmaz.
 • Üst ranzada; yorganı rahatça katlayabilirsin, eğer yatak korumalığı yoksa yorganın ve kendinizin düşme olasılığı çok yüksek.
 • Yataktayken telefonu elinde kabak gibi tutma. Kitap al eline "aç ortadan bi sayfa koy arasına telefonu, kullan askerlik boyu". Kafiyeli olsun dedim akılda kalıcı olur;)

Isparta?

Askerlikten bu kadar bahsetmişken nerede yaptığımı da es geçmeyeyim değil mi?

Acemilik; Isparta/Gönen, Usta Birliği; Isparta/Keçiborlu

Acemilik süresince 4 duvar dışına çıkılamadığı için Gönen hakkında bir şeyler söylebilmem zor. Sadece şirin ve sakin bir ilçe diyebilirim.

Keçiborlu

Kasabaları ve köyleri, merkezinden daha güzel olan, Havalimanına yakın, meşhur Isparta gülünün ve elma yetiştiriciliğinin yapıldığı, Akdeniz Bölgesine dahil olup İç Anadolu Bölgesi gibi davranan karaktersiz ilçedir.

En güzel kasabası/köyü Senir. Para olsa çoook güzel yerlerden arsa alınıp, ev yapılası yerleri var. Burdur gölü manzaralı, baharı dibine kadar yaşıyabileceğiniz eşsiz dağ ve ovaları olan kasaba/köy.

Başka ne anlayatım bilmem ki? Heh, askerliği "Önerir misin yoksa kaçış planı hazırlayalım mı?" diyenlere bir paragraflık açıklama daha yapayım.

Eğer benim için ~20Bin TL bir şey değil diyorsan ve yaşında ~30 ise kaçış planını yap. Hani bilirsin, yüksek lisans, doktora vs ;) Çünkü askerliğin sana özgürlüğün ve boş vaktin ne kadar değerli olduğunu anlamaktan başka bir şey katabileceğini sanmıyorum. Ama ~25 isen, ~20Bin TL'yi krediyle ödeyeceksen, askerlik bir şeyler yapmana engel ise boşuna yüksek lisanstı vs yılları heba etmek yerine paşa paşa (bnkz:poşet) yap gel. Anlatacak ama kimsenin dinlemek istemeyeceği anıların olur hiç değilse (:

Umarım okuma zevki vermişimdir. Sürç-i lisan ettiysek de affola.

Görüşmek üzere ;)

comments powered by Disqus