Smart App Banner nasıl yapılır?

Mobile Safariyi sıkça kullanıyorsanız muhakkak alttaki görüntüyle karşılaşmışsınızdır. Bu tekniğin adı Smart App Banner olarak geçmekte.

Nasıl entegre ederim?

Öncelikle entegrasyonu web üzerinden görüntüleme şansınız yok. Bu meta kodu sadece iOS üzerinde çalışmakta. Bu yüzden kontrolü de sadece telefon üzerinde yapabilirsiniz.

Bunu sitenize kolayca entegre edebilirsiniz. Aşağıdaki kod parçalığını head tagı arasına yerleştirmeniz ve myAppStroreID'yi kendi uygulamanızla değiştirmeniz yeterli.

<meta name="apple-itunes-app" content="app-id=myAppStoreID"/>

Uygulamamın AppleStoreID'sini nasıl öğrenebilirim diyorsanız bu adresten giriş yapıp My Apps > Uygulamanızı Seçin > General Information bölümündeki Apple ID'de bulunan 10 haneli numaraya bakın. Hesabınızın Apple Developer hesabı olması gerektiğini belirtmeme gerek yok sanırım?

Ufak bir ipucu: Olur da test sırasında smart banner app'in kapat butonuna basarsanız bir daha çıkmıyor. Eğer bir kez gördüyseniz sorun yok, diğer kullanıcılar görecektir.

Başka neler var?

Uygulamanızın tanıtımını yapmak için AppStore'a yönlendiren bağlantıları yine Apple üzerinden alabilirsiniz.

Link Maker: https://linkmaker.itunes.apple.com/tr-tr/

Uygulamamız AppStore'da görseli ve bağlantısı oluşturuyor.

Banner Builder: https://banners.itunes.apple.com/

Widget Builder: AppStore içinde her kategoride arama yapabileceğiniz, belirli uygulamaları listeleyip sunabileceğiniz ve bunun gibi dahasını yapabileceğiniz liste eklentisi sunuyor.

RSS Feed Generator: Örnek: AppStore'da Müzik kategorisinde en iyi 10 uygulama şeklinde RSS formatlı liste sunuyor.

Peki ya Google Play?

Apple gibi bir meta kodu yok. — Bildiğim kadarıyla —

Bu yüzden her platformda mobil veya web farketmeden çalışması için bi JS eklentisi yazılmış. Eğer tercihiniz bu yönde olursa ona da bu bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur,

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere ;)

Kaynak
comments powered by Disqus