Programlama Günleri'nde bir Tasarımcı

Bu sene üçüncüsü düzenlenenen Programlama Günleri, Karabük Üniversitesi Bilişim Kulübü tarafından 26-28 Şubat tarihleri arasında yapıldı. "Geçen senelerden farkı ne? Neler daha iyiydi?" derseniz, programlama günlerinde tasarımcılara da yer verilmesiydi derim.

Etkinlik Nasıldı?

Bu tip etkinlikler sadece İstanbul'da kolonileşmemesi çok güzel. Bunun bir diğer örneğini de Trabzon'da Kodla ile gerçekleştireceğiz. (Bu arada bu bir açık davettir:)

Hem haftasonu olup, hem de son saate kadar salondan ayrılmayan katılımcılara öncelikle teşekkür ediyorum.

Etkinlikte 2 tasarımcı (Ben, Burak Yetgin) ve 2 developer (Emre Efendioğlu, Uğur Özyılmazel) toplam 4 konuşmacıydık. Hayatımda ilk kez bir söyleşiye katıldım. Dolayısıyla işin raconlarını bilmiyordum. Şöyle ki;

Emre abi benim IP'imi local'e yönlendirerek. Dışa dönük network'ümü kapattı. Dolayısıyla içerde loop'a girmiş gibi oldum.

Neden back-end vari konuştuğumu merak ediyorsanız hemen açıklayayım:

Programlama Günleri'nde ilk kez tasarımcılara yer verildiği için midir bilmem ama developerlardan çok tasarımcılara daha fazla soru geldi. Ya da Back-End Developer'ların tasarım tarafında merak ettiği pek çok şey var, bunları dile getirdiler. Neyse, konuya devam ediyorum.

Katılımcılar, ısrarla "Tasarımcılara sormak istiyorum" demesine rağmen, bir Back-End Developer olan Emre abinin tüm soruları göğsünde yumuşatıp cevaplamasıyla son buluyordu. Şöyleşi -veya açık oturum da diyebiliriz- raconunda söz kesmek yoktur diye biliyordum. Meğer sözleri kesip, fikirleri yüksek bir sesle sunmak gerekiyormuş(: Dediğim gibi ilk deneyimimdi, hayat devam ettiği müddetçe öğrenciyiz, öğreneceğiz. Rolleri de değiştiğimize göre Unicrow'da ben artık arayüz tasarımcı değil back-end developer olarak çalışmam daha doğru sanırım(:

Neler Konuştuk?

Bizim söyleşi de bence en değerli konu kullanıcı deneyiminde erişilebilirlik (User Experience Accessibility) oldu.

Engelli vatandaşlar için kaç firma dikkate değer şeyler yapıyor ya da önemsiyor diye sorayım? Önemsemiyor çünkü bu oranın düşük olduğunu sanıyor. Halbuki kârlılık paylarındaki %1'lik değişim bile önemseniyorken, %12.29'luk engelli oranıyla potansiyel müşterileriler göz ardı ediliyor.

Çok ciddi bir site için, —sallıyorum— %2'lik bir oranda farklı tarayıcı kullanıldığı düşünün. Bu tarayıcının en azından 1 kere test edilmesi gerekmiyor mu?

Bu yüzden kullanıcı deneyimi kadar, kullanıcı deneyiminde erişilebilirlikte çok önemlidir ve dikkate alınmalıdır.

Bu konu haricinde interaktif (bence:goygoy) edasında bir sunum oldu.

Organizasyon

Organizasyonlarla ilgilenen biri olarak şunu rahatça söyleyebilirim: Organizasyon başlı başına apayrı bir iş ve meziyet gerektirir. Diğer adı fedakârlık bile olabilir.

"Programlama Günleri"ndeki organizasyon nasıldı konusuna gelirsek; ekip müthiş olunca, organizasyon da müthiş oldu. Başta Muhammet Dilmaç, İsa Kuran, Cihan Şahin, Adem Alcan, Miraç Kabataş, Özlem Hakdağlı ve sayamadığım herkese çok teşekkürler.

Sizler için değersiz ama benim için değerli teşekkürü de Cem dostuma yapayım. Sağolsun evinde ağırladı ve işinden gücünden vakit ayırıp sonuna kadar ilgilendi. Çok teşekkürler ajan! (:

Kısa öz olsun istedim.

Bu yüzden şimdilik bu kadar, görüşürüüüüz ;)

comments powered by Disqus